Yeni Mh. Numan Ağa Sk. No:11/C Bozüyük-Bilecik
trende

Başlıca Bilgisayar Arızaları

Başlıca Bilgisayar Arızaları

Bilgisayar sistemleri elektronik donanımlara sahip oldukları için bazı sebeplerden dolayı arızalanabilmektedir. Bilgisayarlarımızda genelde bozulma sebepleri elektriksel arızalar veya kullanıcı hatalarıdır. Kullanıcı kaynaklı arızalar bilgisayar kasası içerisine bilinçsizce müdahalelerden meydana gelebilmektedir.

Örnek verecek olursak bilgisayarın fanlarınından çok ses geliyor diye temizliğini yapmak isteyen bir kullanıcı yanlış müdahaleler sonucu içerisinde bulunan ram, işlemci, anakart gibi donanımlara istemsizce zarar vererek bilgisayarın bozulmasına sebep olabilir. Bilgisayar temizlik işleminin tecrübeli teknik personel tarafından yapılması her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Elektrikten kaynaklı arızaları ele alacak olursak eğer voltajın anlık olarak düşük veya fazla gelmesi, yıldırım düşmesi gibi durumlardan meydana gelebilmektedir. UPS sistemlerini kullanarak bu zararları en ucuz şekilde atlatabilirsiniz, ups sistemleri elektriğin dalgalı gelmesi durumlarında bilgisayar donanımlarımızı korumaya yardınmcı olmaktadır.

Bilgisayarınızı normal bir şekilde kullanırken tamamiyle kapanması ve bir daha açılmaması ekrana görüntü gelmemesi gibi durumlarda donanımlarınıza zarar gelmiş olabilir. İç donanımların bozulması durumunda arıza tespitinin yapılarak ilgili donanımın değiştirilmesiyle probleminiz çözülecektir.

Bilgisayarın içerisinde hangi donanımlar yer almaktadır?

 • Bilgisayar kasasının içerisinde;
 • Anakart
 • İşlemci
 • Ram
 • Hard disk
 • Power Supply
 • Ekran kartı

Gibi başlıca parçalar bulunmaktadır, sistemimizin sağlıklı bir şekilde çalışması için yukarıda sıraladığımız tüm parçaların çalışıyor durumda olması gerekmektedir. Eğer bir tane parçada arıza varsa sistemimiz çalışmayacaktır ve hataya düşecektir.

Eğer sizinde bilgisayarınız hiç çalışmıyorsa veya ekrana görüntü gelmiyorsa korkarız ki donanımlarınızın bir veya daha çoğunda hasar meydana gelmiş olabilir. Doğru bir şekilde arıza tespiti yapılarak ilgili donanımın değiştirilmesi veya onarım durumu uygunsa eğer onarılması gerekmektedir.

Başlıca Bilgisayar Arızaları

Dilerseniz hc sistem olarak bozüyük’te iş yerimizde onarım işlemini gerçekleştirebiliriz Bilecik ve Eskişehir ilçelerindeyseniz eğer hizmetimiz ile size yardımcı olarak işleriniz aksamadan arıza tespit ve onarım işlemini gerçekleştirebiliriz.

Eğer elektriklerden kaynaklı bir donanım arızası meydana geldiyse eğer ve power supply çalışıyor durumda olsa dahi zarar görmüş olabileceği için ve gelecekte diğer donanımlara zarar vermemesi için power supplyin de değiştirilmesi gerekmektedir.

Bilgisayarınız açılıyor, ekrana görüntü geliyor ancak reset atıyorsa eğer ram, ekran artı, anakart, hard disk gibi parçalarında da arıza meydana gelmiş olabilir bozüyük bilgisayar teknik servis’ten yardım almanızda fayda var. Ücretsiz arıza tespiti için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Laptop Klavye Değişimi başlıklı makalemizde , bozüyük bilgisayar ve eskişehir bilgisayar hakkında bilgiler verilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Ercan Durgun dedi ki:

  bilgisayarımın kasası çok toz ve pislik olmuştu, bende kompresör yardımıyla bilgisayarın kasasına ve fanlarına hava tuttum, temizliğini yaptım tekrardan bilgisayarıma ekran, klavye ve Mouse taktım
  ancak bilgisayarımın ekranına hiç görüntü gelmiyor sebebi ne olabilir? Acil yardıma ihtiyacım var bilgisayarım çalışmıyor.

  1. admin dedi ki:

   Ercan Bey merhaba;
   Genelde bilgisayarın kompresörle temizlenmesi sonrasına çalışmadığı durumlarda, kablolar yerinden çıkmış olabilir özellikle anakart üzerindeki kabloların tam oturduğunun kontrolünün yapılması gerekmektedir. Kablolar tam oturmuşsa eğer özellikle ramler yerinden çıkartılarak ram ucundaki pinleri elinizle veya varsa eğer bir silgi yardımıyla temizleyip tekrardan anakart üzerindeki slotlara takınız. Bazen kullanıcıların en çok yaptığı hata ise harici bir ekran kartınız varsa eğer vga çıkışını harici ekran kartına takmanız gerekmektedir eğer anakart üzerindeki onboard ekran kartına taktıysanız ekrana görüntü gelmeyecektir. Harici ekran kartınız varsa eğer harici ekran kartına vga bağlantısını gerçekleştirerek deneyebilirmisiniz.

   1. Ercan Durgun dedi ki:

    verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, ekran kablosunu anakartın üzerindeki ekran çıkışına takmışım, harici ekran kartı üzerindeki çıkışa taktım problem düzeldi, bilgisayarın ekranına görüntü geliyor, çok teşekkür ederim.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: