Yeni Mh. Numan Ağa Sk. No:11/C Bozüyük-Bilecik
trende

Toshiba Satellite L50 Fan Değişimi

24.04.2019
2.177
Toshiba Satellite L50 Fan Değişimi

Bu yazımızda sık arızalanan bir model olan toshiba satellite l50 konusunu inceleyeceğiz. Laptop fanları zamanla bozulabilir bu bozulmaya örnek verecek olursak fan çalışmıyor, sesli çalışıyor, bilgisayar kendini kapatıyor gibi şikayetler alabiliriz.

Eğer laptop kullanım esnasında kendini kapatıyorsa eğer muhtemelen ısınmadan kaynaklı kendini korumaya alıyordur. Fan temizliğinin ve termal macun bakımının yapılması gerekmektedir. Ama fan hiç çalışmıyorsa veya sesli çalışıp sizi rahatsız ediyorsa değiştirilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki yazımız da toshiba L50 laptop fanı nasıl değiştirilir sorusunu resimli bir şekilde göstereceğiz.
Not: İşlem esnasındaki tüm sorumluluğun size ait olduğunu hatırlatmakta fayda var, yanlış bir işlem yapmanız durumunda bilgisayarınız kullanılmaz bir hale gelebilir.

Toshiba L50 fan değiştirme

Öncelikle laptopun altına yumuşak ve çizilmemesi için bir bez üzerine ters bir şekilde koyuyoruz, daha sonrasında batarya tarafında bulunan 2 adet vida dahil olmak üzere toplam 11 adet vidayı yıldız tornavida yardımıyla sökerek kaybolmayacak bir kap içerisine koyuyoruz.

Toshiba Satellite L50 Fan Değişimi

Vidaları söktükten sonra bataryayı arkaya doğru çekerek çıkartıyoruz. Daha sonrasında metal bir açma aparatı yardımıyla dikkatli bir şekilde alt kasayı gövde kısmından ayırıyoruz.

Toshiba Satellite L50 Fan Değişimi
Toshiba Satellite L50 Fan Değişimi

Alt kasayı gövdeden ayırdıktan sonra işlemci soğutma bloğu ve fan etrafındaki vidaları söküyoruz, fanın kablosunu anakarttan çıkartıyoruz. Dışarı aldıktan sonra fan ve işlemci soğutma bloğunu tutan bandı çıkartıyoruz. Yeni fanı aynı şekilde bant yardımıyla işlemci soğutma bloğuna takıyoruz. İşlemci üzerine termal macun sürerek tekrardan fan ve soğutucu bloğunu yerine takıyoruz. Fanın çalışması için soket bağlantısını anakartın üzerine takıyoruz. En son alt kasayı tekrardan yerine güzelce otutturup söktüğümüz vidaları yerine takarak işlemi sonuçlandırıyoruz. Laptop fan değişimi işlemi bu şekildedir.

Bir önceki yazımız olan Bozüyük Güvenlik Alarm başlıklı makalemizde bilecik alarm, bozüyük alarm ve bozüyük güvenlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: