Yeni Mh. Numan Ağa Sk. No:11/C Bozüyük-Bilecik
trende

Toshiba Satellite L750 Ses Sorunu Çözümü

27.04.2019
9.193
Toshiba Satellite L750 Ses Sorunu Çözümü

Toshiba satellite l750 laptopların ses sorununun kesin çözümü için anakart üzerinde bulunan conexant CX20587-11Z ses entegresinin değiştirilmesi gerekmektedir, ayrıntılı olarak resimlerle birlikte anlatacağız.

Satellite l750 model laptoplarda zamanla bozulabilen bu audio chip’in değiştirilmesi ses sorununu çözmektedir. Bilgisayarınız ilk açıldığında hoparlöründen ses geliyor ancak siz film izlerken, müzik dinlerken durduk yere ses kesiliyorsa sadece bilgisayarı yeniden başlattığınız zaman ses tekrardan gelmeye başlıyorsa eğer ses çipi arızalanmıştır. L750 serisi toshiba bilgisayarlarda kronik olarak ses sorunu bulunmaktadır. Ortalama olarak 10 adet satellite l750 laptopun 7 sinde ileriki dönemlerde ses problemi yaşanmaktadır.

Toshiba satellite l750 serisi laptopta ses sorunu nasıl anlaşılır?

Eğer bilgisayarınızı ilk açtığınızda hoparlörden veya harici kulaklıklardan ses geliyorsa ancak film, video izlerken, oyun oynarken durduk yere ses kesiliyorsa eğer conexant cx20587 audio ses çipi arızalanmıştır. Problem driverlik değildir bios güncelleme driver kaldırıp kurma gibi durumlarda malesef düzelmemektedir.

problemlerinin çözümünü izleyeceğiz. Bu bilgisayarda Hannstar j mv-4 94v-0 1125 da0blfmb6e0 rev:e model anakart kullanılmaktadır.

Conexant cx20587-11z audio ses chipseti değişimi

Öncelikle anakartımızı laptoptan dışarıya sökerek çıkartıyoruz, daha sonrasında ses çipinin etrafındaki kompanentlerin zarar görmemesi için hem alt taraftan hemde üst taraftan entegrenin etrafını yanmaz bant ile korumaya alıyoruz.

Daha sonrasında entegrenin anakarttan rahat bir şekilde ayrılması için etrafına pasta kullanıyoruz. Not: Ben genelde lehim pastası kullanıyorum siz flux’ta kullanabilirsiniz, maksat anakart üzerinden rahat ayrılması ve sökerken yolların zarar görmemesi.

Toshiba Satellite L750 Ses Sorunu Çözümü

etrafına pasta veya flux sürdükten sonra hava tabancamızda 380 derece ile üst taraftan veya alt taraftan hava vuruyoruz.
Not: sökerken daha kolay ve hızlı çıkması için üst kısımdan sıcak hava vuruyorum, ancak takarken anakartın alt tarafından sıcak havayı tutmamız gerekmektedir. Üstten sıcak hava vurulduğunda sıfır takacak olduğumuz entegenin bozulma ihtimali yüksektir.
Entegre ayaklarını bıraktıktan sonra yolların kopmaması için kontrol amaçlı cımbız yardımıyla boş bir kısımdan ses çipini etrafındaki kompanentlere zarar vermeden hareket ettiriyoruz. Alan sıcak olduğu için yanlış bir haretemizde etraftaki parçalarıda yerlerinden sökebiliriz o yüzden dikkatli olmamız gerekiyor. Ayakların ayrıldığından emin olduktan sonra bir köşeden kaldırıp arızalı olan entegreyi sökerek alabiliriz.

Toshiba Satellite L750 Ses Sorunu Çözümü

Conexant CX20587-11Z ses entegresini söktükten sonra yeni entegremizin bacaklarının tam oturduktan sonra anakartın alt kısmından 380 derece ile sıcak havamızı vuruyoruz, ısındıktan sonra zaten anakart entegreyi iyice üzerine çekerek tam oturana kadar ısıtıyoruz, işlemimiz sonuçlanıyor gerekli testleri yapmaya hazırız.
Not: Bu işlemi yapmak için teknik personel olmak ve hava tabancasının kullanımına hakim olunması gerekmektedir, içerik bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır.

Toshiba satellite l750 laptop modelleri

  • Toshiba Satellite L750-1VW
  • Toshiba Satellite L750-17D
  • Toshiba Satellite L750-16V
  • Toshiba Satellite L750-16W
  • Toshiba Satellite L755-S5271
  • Toshiba Satellite L750-12N
  • Toshiba Satellite L750-12R
  • Toshiba Satellite L750D-15E işlem bu model laptopta denenmiştir, diğer modellerinde uyumlu olacağını düşünüyorum eğer sizin ses sorunu yaşadığınız modeller yukarıdakilerden biriyse ve ses entegresi aynı veya farklıysa yorum kısmından cevap verirseniz eğer konunun güncellenmesini sağlayabiliriz.

Bozüyük Bilgisayar HC sistem olarak notebook onarımı yapmaktayız, farklı model bilgisayar arızalarınız için irtibata geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Toshiba Satellite L50 Fan Değişimi başlıklı makalemizde bilecik toshiba, ve laptop fan değişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: